Nå er ikke jeg akkurat en ener når det kommer til å lage ting selv. Men det er et par ting som til og med jeg tør å prøve på, og som virkelig er fornuftig. Dessuten når det kommer til å resirkulere er jeg i mitt ess. hjemmelaget gave
Hjemmelaget gave:
Lage tennbrikketer selv (også perfekt sammen med barn)
Denne artikkelen innholder saukalte Affiliate-Links. Det betyr at dersom du klikker på en sånn link, kan der hende at jeg mottar en provision fra produsenten. Dette endrer imidlertid ingenting for deg.
Nå er ikke jeg akkurat en ener når det kommer til å lage ting selv. Men det er et par ting som til og med jeg tør å prøve på, og som virkelig er fornuftig. Dessuten når det kommer til å resirkulere er jeg i mitt ess. Dette er en hjemmelaget gave, som alle greier.
For noen år siden kom nevøen hjem med selvlagde tennbrikketer. Det var fruktene fra det årets juleverksted på skolen.
Han var fornøyd med resultatet og jeg var rørt av at han tenkte på med og over forøkelsen i den alltid voksende samlingen av assorterte skatter, som et resultat av å ha mange nevøer og nieser.
Men denne gangen var alt annerledes. Dette var bruksgjenstander, altså ble de brukt her i huset og bam! De fungerte som en drøm! Et halv vinter senere var tennbrikkettene oppbrukt. Hva sier du til det?
Det letteste hadde vel vært å be nevøen om å lage flere briketter. Men nå har jeg så mange aviser og lysrester liggende, så denne gangen tar jeg saken i egne hender.
Her er hva du trenger:
Dette trenger du:
- Avispapir
- Hyssing
- Gamle lysrester
Avispapir:
Ikke la deg friste til å bruke reklame, ukeblader eller veldig blankt avispapir. Det brenner ikke og lager bare aske. Dessuten trekker avispapiret mer stearin til seg enn annet papir. 1-2 aviser rekker til 70-100 briketter, alt ettersom hvor store du lager de.
Hyssing
All vanlig hyssing av naturlige materialer er ok, jute, flaks, bomull, papir o.s.v. Ikke bruk syntetisk hyssing, de brenner ikke så godt og strider liksom litt imot hele miljøideen, som de fleste slike «resirk»-prosjektene støtter seg på. Sånn vanlig brun hyssing (pakkebånd som alle pakkene til postman Pat er pakket med) er de beste.
Lysrester
Her er alt tillatt. Bare bland farger, brikettene blir gråbrune av avispapiret uansett. Du vil ikke trenge mye stearin til brikettene i seg selv, men du bør ha så mye du kan dyppe papirrullene helt under. Jeg brukte restene av 2 små kubbelys, det var mer enn nok.

Utstyr/Verktøy
(dersom det er mulig, bør du bruke alt gammelt, som ikke skal brukes til matvarer igjen. Det er ikke alltid like lett å fa det helt rent etterpå):
- Kjele til vannbad
- Blikkboks eller lignende for stearinen
- Tang eller klype
- saks

Slik gjør du det:
1. Riv avispapiret i strimler. Det ser virkelig bedre ut når du river, dessuten brenner kantene bedre. Hvor brede du lager strimlene, kan du bestemme litt selv. Alt ettersom hvilken beholder du har tenkt å ha de i (Fine oppbevaringsideer finner du nederst). Ellers så er cirka sju centimeter en fin lengde.

2. Rull strimlene løst sammen, til de har maks én centimeter i diameter Viktig! Ikke rull strimlene for hard, for da brenner de ikke. Da er det bedre å brette endene mot hverandre noen ganger, slik at det blir litt luft mellom lagene.

3. Bind rullen sammen med hyssingen. Viktig! La det være igjen 1,5 cm av begge endene på hyssingen. De vil fungere som veke senere.

4. Ha lysrestene i en beholder som tåler varme. Sett beholderen i vannbad (Kok opp vann i en kjele på ovnen, sett beholderen oppi og vent) til stearinen er helt flytende. Som sagt, det er best om du bruker en beholder som ikke skal brukes til matvarer senere. En gammel, tom, litt stor blikkboks er perfekt.
Du kan fiske ut rester av veke og rask, dersom du ønsker det.

5. Legg papirrullene forsiktig ned i stearinen, la de ligge til de er gjennomtrukket av stearin. Du kan godt ha i 4-5 ruller samtidig og la de ligge et par minutter å trekke.

6. Etterpå fisker du rullene ut igjen med en tang eller en klype. Legg rullene på avispapir for å tørke.

Legg avispapir overalt på overflatene der du arbeider med flytene stearin, det er umulig å unngå at det ikke spruter og drypper litt, og slik sparer du tid på opprydningen etterpå.
Det var det, egentlig. Hjemmelaget gave, superenkelt og superpraktisk.

Dekorere
Tennbriketter er vel en av de enkleste måtene å bruke opp gamle aviser og lysrester på. I tillegg er de kjempereale gaver til alle som har en ovn. Et glass eller en eske dekorert med litt julepynt, og du har en praktisk julegave.
Flere ideer for hvordan du kan pakke inn tennbrikkettene, finner du her.
Ha de gøy med juleforberedelsene!


Fremdeles ikke funnet den riktige pynten for deg? Ta en titt på dette, kanskje det er mer i din gate?
Norgestur i førjulstiden: Julehilsen fra Norge
Norgestur i førjulstiden: Julehilsen fra Norge https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2021/12/IMG_6207-pssmartsharp.jpg 1400 1867 Parsley of Happiness https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2021/12/IMG_6207-pssmartsharp.jpgJulepynt: Denne julepynten ønsker vi å se igjen i år
Julepynt: Denne julepynten ønsker vi å se igjen i år https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2020/11/moas_home-pepperkakehus.jpg 1080 1350 Parsley of Happiness https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2020/11/moas_home-pepperkakehus.jpgAnnerledes adventsstake du lager selv
Annerledes adventsstake du lager selv https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2021/11/IMG_5631.jpg 1920 2560 Parsley of Happiness https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2021/11/IMG_5631.jpgDe beste julefilmene – men har du egentlig sett julepyntideene?
De beste julefilmene – men har du egentlig sett julepyntideene? https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2021/11/Depositphotos_442058878_L.jpg 1333 1999 Parsley of Happiness https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2021/11/Depositphotos_442058878_L.jpgDIY julepynt: brett din egen julestjerne av papir
DIY julepynt: brett din egen julestjerne av papir https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2021/11/IMG_5259.jpg 3024 4032 Parsley of Happiness https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2021/11/IMG_5259.jpg3 ideer til å pakke inn julegaver
3 ideer til å pakke inn julegaver https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2020/11/IMG_4583_jpg.jpg 1536 2048 Parsley of Happiness https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2020/11/IMG_4583_jpg.jpgJuleverksted: Lage tennbrikketer selv (Også perfekt sammen med barn)
Juleverksted: Lage tennbrikketer selv (Også perfekt sammen med barn) https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2020/11/IMG_4564_jpg.jpg 1536 2048 Parsley of Happiness https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2020/11/IMG_4564_jpg.jpgLag fuglemat selv
Lag fuglemat selv https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2020/02/Makingofhochf.jpg 1500 2250 Parsley of Happiness https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2020/02/Makingofhochf.jpgBærekraftig julepapir – Så fint at selv den mest iherdige nissen blir sjalu
Bærekraftig julepapir – Så fint at selv den mest iherdige nissen blir sjalu https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2019/11/feature-1.jpg 700 1050 Parsley of Happiness https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2019/11/feature-1.jpgJuletreduellen: Ekte eller kunstig juletre
Juletreduellen: Ekte eller kunstig juletre https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2019/11/blurryjuletre-feature.jpg 1000 1497 Parsley of Happiness https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2019/11/blurryjuletre-feature.jpgSlik pynter jeg til påske
Slik pynter jeg til påske https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2019/03/NewOstereiaufBeistelltisch.jpg 1200 1716 Parsley of Happiness https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2019/03/NewOstereiaufBeistelltisch.jpgJa, jeg har allerede begynt å tenke på påskepynt. Det er jo noen uker igjen enda, men et sånt egg blåser seg jo ikke ut av seg selv.
Støpe egne lys
Støpe egne lys https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2017/11/DSC06648-e1524758379540.jpg 1920 2880 Parsley of Happiness https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2017/11/DSC06648-e1524758379540.jpgKall meg gjerrig, men er det noe jeg hater, så er det å kaste ting noe før det er brukt opp. Jeg er sjelden så fornøyd med meg selv, som…
7 nye ideer til vertinnegaver
7 nye ideer til vertinnegaver https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2021/06/stella-de-smit-1CZwv_WYooY-unsplash-e1624798891513.jpg 1280 1920 Parsley of Happiness https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2021/06/stella-de-smit-1CZwv_WYooY-unsplash-e1624798891513.jpgYes!! Akkurat i tide til sommeren og grillsessongen, kan vi med begynne å besøke og få besøk av venner. Men selv om det er en stund siden sist, må du ikke glemme vertinnegaven. Her 7 enkle og smarte ideer til vertinnegaver
Kjære, vi maler huset
Kjære, vi maler huset https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2018/09/Landhaus-Ausssen.jpg 1170 678 Parsley of Happiness https://www.parsleyofhappiness.com/wp-content/uploads/2018/09/Landhaus-Ausssen.jpg.. med denne buffeen av farger og materialer ser ut det som en enhjørning har spydd i innkjørsla – Kjære vi maler huset